Hyvä sparraaja varmistaa tavoitteisiin pääsemisen

Yrittäjyys

Pekka Pirnes

”Toimitusjohtajakoulu on vuosien aikana osoittautunut toimijaksi, joka haluaa aidosti auttaa asiakkaita onnistumaan ja menestymään. ”

IP-Heikkilä Oy on haastavaan korjausrakentamiseen keskittynyt rakennusalan yritys Oulussa ja Kemissä. Toimitusjohtaja Taavi Heikkilä on yrittäjä jo toisessa sukupolvessa. Siirtyminen kokonaisvastuuseen on edennyt tekemällä oppien, Toimitusjohtajakoulun vahvalla tuella.

Tavoitteet näyttävät suunnan

IP-Heikkilässä haluamme kasvaa ja kehittyä jokaisella osa-alueella. Sopivaa apua olemme hakeneet ja löytäneet Toimitusjohtajakoulusta. Ja uskomme, että avun ja tuen tarve vain kasvaa liiketoiminnan edetessä tavoitteiden ja suunnitelmien mukaisesti.

Suosittelen jokaiselle kasvu- ja kehittymisvaiheessa olevalle pk-yritykselle säännöllisen ulkopuolisen avun hakemista. Moni yrittäjäkollega empii ja lykkii asiaan tarttumista. Jos itsellä on tahtotila yrityksen kehittämiseen, on juuri oikea aika tarttua asiaan. Toimitusjohtajakoulun valmentajat osaavat tunnistaa tilanteen ja tukevat etenemistä yritykselle sopivalla tavalla.

Esimerkiksi sukupolven vaihdokseen kannattaa hakea tukea Toimitusjohtajakoulusta. Kokeneet valmentajat katsovat asiaa liiketoiminnan tulevaisuuden kannalta. Omistuksen ja vastuiden hallittu siirtäminen on monen vuoden projekti. Kokonaisuudessa tarvitaan kaikkien osapuolten osaamista ja näkökulmia. Asiantuntijoiden tuella eteneminen on kaikille osapuolille selkeämpää.

Yhteistyöllä tuloksia

Pidän tärkeänä ja arvostan erityisesti sitä, että kehittäjäkumppaneina on ihmisiä, jotka malttavat pysähtyä ja haluavat ymmärtää asiakasyrityksen nykytilanteen ja tavoitteet. Vain silloin yhteistyö ja sparraus on motivoivaa, tehokasta ja tuloksia tuottavaa.

Yhdessä tekeminen on meidän perheyrityksessä tärkeää. Toimitusjohtajakoulun toimintatapa ja ihmiset sopivat kulttuuriimme erinomaisesti. Valmentajat ovat helposti lähestyttäviä ja kaikessa tekemisessä näkyy aito välittäminen.

Yhteistyö on luontevaa ja tehokasta kun tutustutaan. Etenemisen suunnitelmia päivitetään yhdessä, kun uusia asioita tulee vastaan. Isompien steppien tukeminen ja etenemisen seuranta voi toteutua vain pitkässä, vuosia kestävässä sparraussuhteessa. Hyvin onnistuessaan kyse ei olekaan enää ”ulkopuolisesta avusta”.

Tiimin osaamisella tuloksia

Mielestäni johtamisen kehittäminen on avain yrityksen menestymiseen. Tiimin osaaminen ei saa jäädä jälkeen yrityksen tavoitteista. Olen halunnut rakentaa liiketoiminnan kokonaisuuden ja johtamisen ymmärrystä mahdollisimman laajasti yrityksessämme.

Kaikki avainhenkilöt ovat osallistuneet Toimitusjohtajakoulun avoimiin ohjelmiin eri paikkakunnilla. Yrityskohtaisella työskentelyllä on varmistettu tarvittavien toimenpiteiden tunnistaminen ja eteneminen.

Tulokset innostavat eteenpäin

Yhteistyöstä Toimitusjohtajakoulun kanssa on osoitettavissa jo selviä tuloksia. Tavoitteiden asettamiseen, kehittämisen toimenpiteisiin ja seurantaan on panostettu. Ja tavoitteet on saavutettu. Luotan, että vielä suurempaa hyötyä yhteistyöstä näemme kuitenkin pidemmällä aikavälillä. Merkittävin hyöty realisoituu tulevien vuosien aikana.

Ip-Heikkilällä on jäljellä vielä isoja unelmia ja tavoitteita. Jatkamme määrätietoisesti palveluidemme kehittämistä, toimintamme laajentamista ja uudistamista. Perinteet velvoittavat etenemään ja vankka osaamisemme mahdollistaa onnistumisen.

Tutustu Toimitusjohtajakoulun avoimena oleviin valmennuksiin.

Tutustu lisää IP-Heikkilä Oy:n toimintaan.

Avainsanat

Uusimmat kirjoitukset

Yrittäjyys

Pekka Pirnes

Hyvä sparraaja varmistaa tavoitteisiin pääsemisen

”Toimitusjohtajakoulu on vuosien ...

Lue lisää
Yrittäjyys

Sanna Leppänen

Tj-koulusta nopeasti apua, ELY:n tuki lähes 100 %

Yritysten kehittämispalveluihin on tehty ...

Lue lisää
Yrittäjyys

Jukka Pekka Vuolukka

Osuiko korona?

Korona on iskenyt vaikutuksillaan Tj-koulun ...

Lue lisää
Liiketoimintaosaaminen

Sanna Leppänen

Strategia ohjaamaan kehittämistä

Eeron teesit osa 2/2 ...

Lue lisää
Suomalainen yrittäjä

Pekka Pirnes

Suomalainen yrittäjä — tuplaonnellinen?

Viime vuoden puolella julkaistiin YK:n ...

Lue lisää
Johtaminen on epävarmaa varmuutta

Sanna Leppänen

Johtaminen on epävarmaa varmuutta

Tj-koulun Sanna Leppänen toivottaa ...

Lue lisää
Toimitusjohtajakoulu 30-vuotta

Sanna Leppänen

Erkki valitsi viisaasti 30 vuotta sitten

Asiakasymmärryksestä nousevat valinnat ...

Lue lisää
Yrityksen suunta

Petri Runtti

Rohkeasti omaan suuntaan!

Nopeaa kasvua tavoittelevat startupit ...

Lue lisää
Liiketoimintaosaaminen

Sanna Leppänen

Kasvu, kasvua, kasvua!

Kasvu, kasvua, kasvua! Pk-yritysten ...

Lue lisää
Liiketoimintaosaaminen

Jukka Pekka Vuolukka

Investointi tarttuu tunnistettuihin mahdollisuuksiin

Moni oli päättänyt investoida aikaansa ja ...

Lue lisää
Myynti

Pekka Pirnes

Myyntiä vai kannattavuutta vai molempia?

Eteläsuomalainen asiakkaamme ...

Lue lisää
Myynti

Pekka Pirnes

Etsitkö sinäkin huippumyyjää?

Joitakin ihmisiä on jo ...

Lue lisää
Kiire

Sanna Leppänen

Strategia ja työnjako vapauttavat aikaa pk-yrityksissä

Aika on maailman demokraattisin resurssi. ...

Lue lisää
Liiketoimintaosaaminen

Sanna Leppänen

Tarkoittaako yrittäjyys liiketoiminta- ja johtamisosaamista?

Jan Vapaavuori täräytti ministerivuosiensa ...

Lue lisää
Yrittäjyys

Sanna Leppänen

Käynnistäjä vai kasvattaja?

Yrittäjyys on Suomessa tapetilla, kasvu vielä...

Lue lisää